VORBA SARMIZEI / USR nu aplică membrilor săi “fără penali în funcții publice”!

VORBA SARMIZEI / USR nu aplică membrilor săi “fără penali în funcții publice”!

de Alina T
0 comment
fără penali în funcții publice

A făcut multă vâlvă proiectul “fără penali în funcții publice”, USR fiind cel care arăta cu degetul spre toate partidele fără a ține cont de acuzațiile nefondate sau de faptul că nu exista întotdeauna o condamnare finală a celor acuzați. Agresivitatea lor era dusă dincolo de limite, mai, mai că îți venea să le dai dreptate, însă s-a dovedit a fi un proiect “doar de ochii lumii”, populist și cu două unități de măsură.

 Clotilde Armand, primar al sectorului 1, a fost audiată într-un dosar în care este acuzată de Agenţia Naţională de Integritate (ANI), de conflict de interese şi incompatibilitate. În acest dosar ea are calitatea de suspect, fapt ce i s-a adus la cunoștință, însă raportul ANI a fost contestat de aceasta în instanță. Armand este acuzată de “comiterea infracțiunii de folosire a funcției pentru favorizarea unor persoane”. Edilul s-a numit singur într-o funcție de manager al unui proiect cu fonduri europene.

Așadar, primarul USR de la Sectorul 1, Clotilde Armand, pare că întrunește toate atributele penalului în funcții publice, cu sau fără criteriile aplicate altora de partidul din care face parte. USR nu mai are nicio scuză dacă nu o exclude, Cătălin Drulă descalificându-se iremediabil, politic și civic, dacă mai continua să facă scut în jurul ei și în fața altor membri cu probleme de justiție din propriul partid și va insista să atace și să submineze justiția.

Dealtfel, social democrații au solicitat conducerii USR să renunțe la comportamentul duplicitar și să aplice standardele de integritate în politică, pe care le invoca în cazul altora și să o excludă de îndată pe Clotilde Armand din USR.

După trimiterea în judecată, primarul Sectorului 1 are dosar penal, a fost anchetată, e inculpată și a fost deferită justiției, urmând să fie judecată pentru infracțiunea de a fi folosit funcția publică pentru a se favoriza pe sine.

Mai mult decât atât, Clotilde Armand se și comportă absolut nepotrivit atunci când îi atacă fără nicio reținere pe magistrații care au luat decizii împotriva sa și când denigrează instituțiile fundamentale ale statului de drept.

Răspunsul dat de Mircea Geoană când a fost întrebat dacă va candida la prezidențiale: „Întrebarea e dacă ţara este pregătită”

Conform principiilor invocate de-a lungul timpului de USR, indiferent de decizia pe care o va lua instanța, Clotilde Armand trebuie măcar să se suspende din funcția de primar al Sectorului 1, pe toată durata procesului penal, astfel încât să nu afecteze imaginea instituției pe care o reprezintă.

Dar conducerea USR ezită să o dea afară din partid și să denunțe candidatura acesteia, Clotilde Armand dorindu-și încă un mandat de primar la Sectorul 1, sub sigla USR. Dacă ea rămâne în partid, cei din conducerea USR devin complici morali la faptele penale ale colegei lor de partid și își pierd definitiv dreptul de a mai cere altora să respecte principiile de integritate pe care ei înșiși le calcă în picioare.

Ne găsiți și pe Facebook

You may also like

Lasă un comentariu

RPTV - Sursa ta de stiri de incredere.

Copyright © 2023 RPTV