Liberalii, după protestul LGBT : PNL nu se opune drepturilor minorităților, inclusiv a celor sexuale / Aceste drepturi sunt apărate deja de legislația din România
Chestionați despre protestul LGBT din fața sediului PSD, Partidul Național Liberal amintesc faptul că își asumă susținerea în continuare a familiei tradiționale, a credinței în Dumnezeu și a patriotismului și că susține drepturile minorităților, inclusiv a celor sexuale, aceastea fiind deja apărate de legislația românească.
În calitate de partid cu vederi conservatoare, PNL își asumă susținerea în continuare a familiei tradiționale, a credinței în Dumnezeu și a patriotismului. Asta nu înseamnă, însă, că PNL se opune drepturilor minorităților, inclusiv a celor sexuale. Dimpotrivă, aceste drepturi sunt apărate deja de legislația din România. Așadar, accentul trebuie să-l punem mai curând pe educarea societății în spiritul toleranței și a respectului pentru libertățile individuale, iar modificările de legislație vor trebui analizate cu atenție pentru a menține echilibrul de vederi și opțiuni din societate, au transmis liderii liberali.
Sursă foto- Arhiva RPTV