Simona Halep a abandonat meciul cu Anna Kalinskaia în turneul WTA 250 de la Washington

Simona Halep, locul 16 mondial şi cap de serie numărul 3, a abandonat meciul cu rusoaica Anna Kalinskaia, locul 71 WTA. Halep a abandonat la scorul de 7-5, 2-0 pentru rusoaică, după ce a acuzat o stare de rău, transmite news.ro.

Condusă cu 4-0, după numeroase șanse de break și de game ratate, Simona Halep a revenit impresionant, egalând la 5. Când lucrurile păreau să reintre în cursul normal, românca a cedat două game-uri consecutiv în prelungirile primului set, scenariu care s-a repetat și în startul setului secund.

La 5-7, 0-2, Simona Halep i-a cerut arbitrului time-out medical. În urma unei scurte discuții cu trainer-ul, vizibil afectată de căldura mare de la Washington, Simona Halep a refuzat pungile cu gheață oferite de medic și a părăsit banca de odihnă pentru a-i strânge mâna Annei Kalinskaya și a o anunța de retragerea sa din meci, scrie sport.ro.

La ora disputării meciului, la Washington erau 34 de grade Celsius şi umiditate foarte mare.

Pentru prezenţa în turul doi la Washington, românca va primi 30 de puncte WTA şi 4.100 de dolari.