Liderii PNL clarifică – Transmiterea unui sistem Patriot nu pune în pericol securitatea țării / România are pe teritoriul său 4 sisteme anti- rachetă Patriot/ Dacă nu susținem Ucraina acum, mâine Rusia va lua la țintă întreaga Europă
Liderii PNL intră în dezbaterea cu privire la transmiterea unui sistem Patriot către Ucraina. Aceștia clarifică faptul că transmiterea unui sistem Patriot nu pune în pericol securitatea țării. Totodată, ei reamintesc că România are pe teritoriul său 4 sisteme anti- rachetă Patriot, 2 dintre ele au fost operaționalizate și integrate în sistemul NATO, celelalte două erau în curs de operaționalizare. PNL subliniază că România va continua să sprijine Ucraina.
Decizia de a transmite un sistem Patriot către Ucraina a ținut cont de deteriorarea situației de securitate din Ucraina. Această decizie a fost luată în strânsă legătură cu aliații României. Transmiterea unui sistem Patriot nu pune în pericol securitatea țării. România beneficiază de cele mai mari garanții de securitate din istoria sa, prin statutul de membru al NATO. Totodată, procesul de înzestrare a Armatei și de consolidare a apărării țării va continua, în strânsă coordonare cu partenerii României.
România are pe teritoriul său 4 sisteme anti-rachetă Patriot, 2 dintre ele au fost operaționalizate și integrate în sistemul NATO, celelalte două erau în curs de operaționalizare. Armata Română are în plan să operaționalizeze un al treilea până la 1 ianuarie 2025. Aceste sisteme asigură în acest moment necesarul de apărare anti-aeriană a țării, spun liberalii.
România va continua să sprijine Ucraina
Lupta Ucrainei este și lupta lumii occidentale, a lumii libere împotriva agresiunii militare din partea unui stat care nu ține cont de regulile internaționale, încercând să impună regula forței. Toți politicienii care declară că războiul din Ucraina nu ne privește îi mint pe români. Dacă nu susținem Ucraina acum, mâine Rusia va lua la țintă întreaga Europă, au conchis liderii liberali declarația lor.
Sursa foto- iasitvlife.ro
Pentru mai multe stiri ne puteti urmari AICI