Italia este noua campioană a Europei!

Published

on

127 Italia EURO 2020 rptv.ro

Italia a învins Anglia în finala Euro 2020 și a câștigat al doilea titlu european după 53 de ani. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost la egalitate, 1 – 1, iar victoria s-a decis la loviturile de departajare. Scorul final a fost 4 – 3.

Anglia a deschis scorul rapid, în minutul 2 al partidei, prin fundașul Luke Shaw, cu un șut din voleu. În minutul 66, Italia a egalat tot cu ajutorul unui fundaș, Leonardo Bonucci. Scorul a rămas neschimbat până la finalul celor 90 de minute, astfel că partida a ajuns în prelungiri, iar apoi la loviturile de la 11 metri.

Prima echipă care a executat loviturile de departajere a fost Italia, care a înscris prin Domenico Berardi. L-a urmat Harry Kane, care a egalat. Mingea trimisă de Andrea Belotti a fost apărată de Pickford. Cu Anglia în avantaj, au urmat golurile lui Maguire și Bonucci. Marcus Rashford a trimis în bară și scorul a redevenit egal, 2 – 2 la loviturile de departajare. Au urmat golul lui Bernadeschi și lovitura lui Sancho, apărată de Donnarumma. A venit rândul portarului britanic să apere șutul trimis de Jorginho, la scorul de 3 – 2 pentru Italia. Ultima lovitură de departajare i-a aparținut lui Saka, un nou prilej pentru portarul de 22 de ani Gigio Donnarumma să apere magistral și să adjudece trofeul pentru echipa sa.

Italia câștigă astfel al doilea titlu european, după cel din 1968.

Echipele de start pentru finala EURO 2020

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Phillips, Rice, Shaw – Mount, Kane, Sterling
Selecționer: Gareth Southgate

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne
Selecționer: Roberto Mancini

Stadion: Wembley (Londra)
Arbitru: Bjorn Kuipers